Sosyal Medya

Kısa ve Uzun Süreli Adet Kanaması Gecikmesinin Sebebi Nedir

Kısa ve Uzun Süreli Adet Kanaması Gecikmesinin Sebebi Nedir

Kadınlarda doğurganlık döneminde adet gecikmesi oldukça sık görülebilir. Aktif bir cinsel hayatı bulunan ve sağlıklı bir kadında bunun sebebi hamilelik olabilir.

Kadınlarda doğurganlık döneminde adet gecikmesi oldukça sık görülebilir. Aktif bir cinsel hayatı bulunan ve sağlıklı bir kadında bunun sebebi hamilelik olabilir.

Gecikmenin diğer sebebi ise, siklus döneminde yumurtlama olmamasıdır. Bunun dışında düzenli olarak adet dönemi bulunan kadınlarda beklenmedik şekilde adet gecikmesi yaşanması strese mekânsal değişime ya da mevsimlerin etkisiyle oluşabilir.

Yıl içinde 1-2 defa adet gecikmesinin olması normal kabul edilebilir. Fakat adet gecikmeleri uzun süre devam ederse kadınlarda hormon düzeylere değerlendirilmelidir. Kadınların gebelikten korunma amacıyla doğum kontrol hapı kullanması da adet gecikmesine sebep olabilir.

Kısa süreli adet kanaması neden olur?

Adet döneminde kanama miktarının ya da gününün az olması hipomenore olarak tanımlanır. Buna neden olan sebeplerin başında kadının yaşının ilerlemesi doğum kontrol hapı kullanılması gelir.

Bunun dışında kürtajın komplikasyonların dan olan aserman sendromu yani rahim içinde yapışıklıklar adet döneminde kanamaları azaltan etkenlerden biri olabilir. Ayrıca cinsel yönden aktif olan kadınlardaki az miktarlı adet kanamaları gebeliği düşündürmelidir.

Uzun süre adet görme, neden olur ?

Adet döneminde kanama miktarının ya da günün artması hipermenore ve menoraji olarak tanımlanır. Kadınların normal bir adet kanamasında 20-60 ml kan kaybetmesi ve kanamanın 2-6 gün sürmesi görülür.

Kanamanın miktarını ayarlayan en önemli unsur rahim kaslarının kasılma yeteneğidir. Bunun dışında adet döneminin ortasında oluşan yumurtlamayla üretilen progesteron hormonunun belirli seviyelerde kalması da adet kanamasının belli seviyede olmasını sağlar.

Bu mekanizmalar bozulduğunda kanama normalden fazla olur ve daha uzun sürer. Rahim kaslarındaki kalınlaşma sonucunda oluşan miyomlarda ya da rahim duvarındaki kalınlaşmada kasların kasılma yeteneği olumsuz etkilenerek kanama süresini uzatır ve kanama miktarını arttırır.

Üreme çağında olan cinsel açıdan aktif kadınlarda adet gecikmesinden sonra başlayan fazla miktardaki kanamada planlı olmayan bir gebeliğin düşükle sonuçlanma olasılığı değerlendirilmelidir.

Rahim içinde meydan gelen enfeksiyonlar da adet kanamalarının uzun sürmesine sebep olabilir. Rahim içi araçları da rahmin kasılma yeteneğini bozar ve adet kanamasının miktarının artmasına sebep olabilir.

Bunun dışında aylık korunma iğneleri, implanon, plastik over sendromu da adet kanamalarının aşırı olmasına neden olabilir.